Starejši pogrešamo samosočutje in več sočutja …

Starejši pogrešamo samosočutje in več sočutja … Ko se starejši poglabljamo v vprašanja življenja v medsebojnih odnosih, trčimo ob pojem samosočutja in sočutja, o katerem se v naši družbi ne govori veliko. V današnjem svetu je samosočutje povsem podcenjena psihološka veščina. V tuji strokovni literaturi srečujemo izraz “mindfulness”, za katerega obstaja več možnih prevodov, čeprav noben ne zajame…

Ozadje preoblikovanja Vzajemne v delniško družbo

V ozadju vseh postopkov v zvezi s preoblikovanjem Vzajemne zdravstvene zavarovalnice v delniško družbo je njeno olastninjenje oziroma nakup s strani skupine finančnih institucij in oseb funkcionalno imensko pomembnih osebnosti. Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je samo povod, ker ukinitev ni povezana s preoblikovanjem zavarovalnice v delniško družbo. Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja sploh ni sporna in…

Izključiti je treba avtopilota

Če starejši gledamo svojo prehojeno življenjsko pot, ne moremo mimo dejstva ali občutka, da nam v starosti čas poteka hitreje kot v mlajših letih. Skoraj smo prepričani, da v starosti ura nima 6O minut oziroma da leto nima 365 dni. Na nek način je naš čas v starosti stisnjen, skrajšan oziroma hitreje izginja iz našega…

Entrepreneurial Family Slovenia

DDr. Milan KRAJNC CEO @ US Profiling Institute | Ph.D. in Management and Personality psychology Most companies in the world are family-owned, which is good as their goal is long-term and stable and not short-term and quick profit. A large proportion of family-owned companies are therefore the result of the fact that these companies wish…

In memoriam prof. dr. Bojan Zabel

Pred dnevi smo se na ljubljanskih Žalah poslovili od dragega kolege in spoštovanega profesorja, slovenskega nestorja gospodarskega prava, zaslužnega profesorja dr. Bojana Zabela. Prvič sem ga srečal leta 1964 v avli Pravne fakultete v Ljubljani. Prepričan, da gre za študenta izrednega študija, sem ga povprašal o načinu izrednega študija na Pravni fakulteti. Hitro sem ugotovil,…

Otrok je priden, kaj pa starejši …?

Kot otroci smo radi slišali pohvale, da smo pridni. Tudi kot odrasli radi pohvalimo otroke, kako pridni so, čeprav ne vem, kaj to natančno pomeni. Znana psihoterapevtkadr. Saša Krajnc meni, da je priden tisti otrok, »ki je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje zunanje zahteve in pričakovanja. Z drugimi besedami, kdor ugaja drugim in pri tem zanemarja…

Ali je res s treba čakati 30 let, da bi država reagirala na stisko državljana …?

Že od nekdaj je znano, da se posamezniki v težkih življenjskih situacijah obračajo na najvišje državne in politične predstavnike in jih prosijo za pomoč ali vsaj razumevanje za svoj težak položaj ali težave. V razmerju med državo in posameznikom, ki je v stiski, kaže država na svojo arogantno vzvišenost, če ostaja za stiske državljanov indiferentna…

Denar je življenjsko nujen, vendar nas ne osrečuje

Denar je čudna zadeva, saj nas spremlja celo življenje in tudi vpliva na nas, tako da si lahko zastavimo vprašanje, ali daje smisel našemu življenju. Rek »Denar je sveta vladar« je bil znan že v starem Rimu «Pecunia princeps mundi est”. Pisateljica Ana Malenica je omenjeni rek posrečeno spremenila v »Človek sveta vladar, denar njegov ječar«. Denar spremlja človeško civilizacijo…

Moralna in pravna varnost

V sodobni družbi sta pomembni dve vrsti varstva človeka in njegovih temeljnih pravic. Vsi poznamo pojem pravnega varstva, ki ga zagotavlja država s pravnimi predpisi in z organiziranjem prisile (sodstvo, policija, vojska idr.), ki zagotavlja spoštovanje prava. Pravno varstvo je predmet proučevanja in študija prava. Manj je znano moralno varstvo, ki ga ne zagotavlja država…