31. oktober – Svetovni dan varčevanja.
31. oktober so za svetovni dan varčevanja razglasili že leta 1924. Glavni cilj je tudi danes, spodbuditi prebivalstvo k varčevanju v finančnih institucijah, med katere štejemo tudi zavarovalnice.
Med najpomembnejšimi motivi za varčevanje gospodinjstev v državah evrskega območja so po ugotovitvah Evropske centralne banke zagotavljanje sredstev za nepričakovane dogodke, zagotavljanje dohodka ob upokojitvi, zagotavljanje sredstev za večje nakupe ter varčevanje za potovanja, izobraževanja in finančno podporo otrokom ali vnukom.
Mnogokrat pozabljamo, da je kar nekaj od naštetega mogoče urediti tudi pri zavarovalnicah.
Delež sredstev, namenjenih varčevanju v obliki zavarovanj gospodinjstev v Sloveniji je 11,6 % in je v povprečju nižji od deleža sredstev, namenjenih varčevanju v obliki zavarovanj in pokojninskih shem gospodinjstev v evrskem območju (27,7 %).
Nasprotno od splošnega prepričanja, da zavarovalnice zgolj pobirajo denar (premijo), ko pa je treba nekaj dati, od tega ni nič ali pa dajo bistveno manj, kot bi morale, je strokovno gledano na področju zavarovanja mogoče tudi privarčevati.
Pri tem ne gre samo za znižanje premij in selektivno strokovno izbiro rizika, temveč in predvsem z izbiro organizacijskih oblik zavarovalnic: zavarovalnih delniških družb, ki so v lasti le delničarjev, ali družb za vzajemno zavarovanje, ki so v lasti zavarovancev in z njo upravljajo sami zavarovanci ter niso usmerjene izključno h kapitalskim dobičkom.
Ponudbo kvalitetnih storitev na podlagi vzajemnosti lahko na področju zavarovalništva zavarovancem nudijo le vzajemne zavarovalnice, ne pa tudi zavarovalne delniške družbe, katere upravljajo delničarji z namenom sodelovanja v dobičku.
V zadnjem času se veliko razpravlja o preoblikovanju Vzajemne zdravstvene zavarovalnice, d.v.z. (v nadaljevanju; Vzajemna, d.v.z.) v delniško obliko zavarovalnice.
Preoblikovanje naj bi bilo posledica in povezano z ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri Vzajemni, d.v.z. Vlada Republike Slovenije je že vložila v zakonodajni postopek Predlog zakona o statusnem preoblikovanju Vzajemne zdravstvene zavarovalnice d.v.z. v delniško zavarovalno družbo.
Prepričani smo, da preoblikovanje Vzajemne d.v.z. zaradi ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ni potrebno in da je ustavno pravno nedopustno spreminjati status samostojnega pravnega subjekta mimo volje njegovih organov.
Med ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki je posledica politične odločitve, in preoblikovanjem Vzajemne d.v. z. v delniško zavarovalno družbo, ni strokovno podprtega pravnega temelja.
Zavarovanci Vzajemne d.v.z. lahko ohranijo dosedanjo statusno obliko svoje zavarovalnice, ne glede na to, da v bodoče ne bo več izvajala dopolnilih zdravstvenih zavarovanj.
Prav tako preoblikovanje Vzajemne d.v.z. v delniško družbo ne prinese sami zavarovalnici nobene premoženjske koristi; nasprotno z izplačilom članstva nekaj sto tisoč zavarovancem; ki ne bodo želeli ali mogli sprejeti delnice, bodo zmanjšane varnostne rezerve same zavarovalnice.
Slednje in številna druga dejstva so nas spodbudila k ustanovitvi in registraciji Društva za varstvo zavarovancev Vzajemne d.v.z. (skrajšano: Društvo Vzajemna), ki je simbolično začelo delovati z današnjim dnem.
Ustanovitelji Društva Vzajemna, pravni strokovnjaki s področja zavarovalništva: zasl. prof. dr. Šime Ivanjko, red. prof. dr Borut Bratina in red. prof. dr. Dušan Jovanovič in moja malenkost menimo, da lahko s svojim strokovnim znanjem pripomoremo in ozaveščamo zavarovance Vzajemne d.v.z. o tem, kakšne prednosti ima za zavarovance vzajemna oblika zavarovalnice v razmerju do komercialnih delniških zavarovalnic.
Star slovenski pregovor pravi: » Več glav več ve.«
S svojim svetovanjem, strokovnimi objavami in injiciranjem pravnih sredstev proti ideji in zakonskemu predlogu o statusnem preoblikovanju Vzajemne zdravstvene zavarovalnice d.v.z. želimo seznaniti zavarovance Vzajemne s pravnimi in zakonskimi možnostmi, ki jih imajo na voljo, da se predlogu preoblikovanja uprejo.
Društvo za varstvo zavarovancev Vzajemne d.v.z. (Društvo Vzajemna) podpira in se bo zavzemalo za uresničitev sklepov, sprejetih na 36. skupščini Vzajemne zdravstvene zavarovalnice, d.v.z. – 18. skupščini zastopnikov članov Vzajemne d.v.z., dne 14. 9. 2023.
Simul sumus plus – skupaj smo močnejši, zato vas vabimo, da nas kontaktirate na
info@drustvo-vzajemna.si. Pošljete nam lahko svoja razmišljanja, mnenje ali pa željo po članstvu.
Za začetek pa objavljamo kar odgovore in stališča umetne inteligence o prednostih vzajemnih zavarovalnic za zavarovance.
Prav lep prazničen pozdrav vsem bodočim članom Društva Vzajemna!
Klementina Ihanec, predstojnica IZOP